BSFS LOGO
BSFS, Inc.
Presents:
Balticon 49
If you use one of these links you might be leaving the Baltimore Science Fiction Society's site.
BSFS, Inc. is not responsible for the content of sites to which we link.
We hope they might contain something to amuse or illuminate you, but we do not control them.
If you feel the link might be inappropriate, let us know at: "webmeister at bsfs dot org"
  Balticon 49 Banner Small

DATE: May 22-25, 2015
VENUE:
Hunt Valley Inn MD
Hunt Valley MD

Balticon 49 Program Book:
b49-bsfan.jpg
      Read the Balticon 49 Pocket Program A.K.A Schedule of Events

      Read the Balticon 49 Rocket Mail Friday Edition at Con Updates and News

      Read the Balticon 49 Rocket Mail Saturday Edition at Con Updates and News

      Read the Balticon 49 Rocket Mail Sunday Edition at Con Updates and News

      Read the Balticon 49 Rocket Mail Monday Edition at Con Updates and News


  • GoH: Jo Walton
  • ART GoH: Ruth Sanderson
  • Music GoH: Erica Neely
  • 2015 Compton Crook Award Winner: Alexandra Duncan
  • 2014 Compton Crook Award Winner: Dr. Charles E. Gannon
  • 2015 Heinlein Award Winner: Jack McDevitt
  • Special Science Guest: Edie Stern
  • Author Ghost of Honor: CJ Henderson (1951 – 2014)
  • Fan Ghost of Honor: Joe Mayhew (1942-2000)



  • Balticon 49 Committee & Staff:
    • Balticon 49 Chair : Thomas "the Red” Horman
    • Balticon 49 Vice Chair : Nora Echeverria
    • Balticon Treasurer : Shirley Avery
    • Accessiblity Coordinator : Ruth Schoonover
    • Anime Program & Anime Room Coordinator : Kathreja Sarfati
    • Anime Program Staff : Lee Benjamin Sarfati, John Landi, Tom Stidman, Christine Chase, Jason Gregory Banks
    • Art Show Villainess : Nora Echeverria
    • Art Show Auctioneer : Eric “Dr. Gandalf” Fleischer
    • Art Show Chancellor : Martin Deutsch
    • Art Show Queen Emeritus : Shirley Avery
    • Artist Alley Coordinator : Tristan Alexander
    • BSFS Amateur Writing Contest Coordinator : John Zaharick
    • BSFS Amateur Writing Contest Judges : "Alexander Harris, Karlo Yeager, John Zaharick, Szu-Chien (Ben) Wang, Lesa Gould, Sarah Pinsker, Miriam Winder-Kelly, Dale Arnold "
    • BSFS Charity Auction Coordinator : Kelly Shannon Pierce
    • Assistant Charity Auction Coordinator : Jim Wilmering
    • Charity Auction Auctioneer : Eric “Dr. Gandalf” Fleischer
    • BSFS Books for Kids Liaison : Ben Allen-Kingsland
    • BSFAN Editor/Advertising : Patti Kinlock
    • B49 Communications Coordinator : Kathleen Young Rybarczyk
    • Compton Crook Administration Committee : Donna Dearborn, Jonette Butler, Nora Echeverria
    • Kamikaze Computer Services : Michael Rafferty
    • Con-Suite Coordinator : Leigh Eirich
    • Dealers’ Room (Head Hucksters) : Larry Sands, Kathy Kasprzak
    • Fan Tables Coordinator : Jasen Stengel
    • Film Festival Coordinators : Paul Sulsky, Lance Oszko
    • Hal Haag Memorial Game Room Coordinator : Donna Dearborn
    • Game Room Assistant : Eric "Hymie" Hymowitz
    • Graphic Design (Badge & T-shirts) : Nora Echeverria
    • Guest of Honor Liaison Coordinator : Adrienne Reynolds
    • Guest of Honor Liaisons : Joseph Ward, Anna Tamadong, Romeo Capriotti, Caitlin Reynolds, Alex Reynolds, Galia Godel, Gary Ehrlich, John McWilliams
    • Hall Costume Awards Coordinators : Kate Szkotnicki, Amy Kaplan
    • Hall Costume Awards Photographers : John Elliott, Michael Bryant
    • Hotel Liaison : Dale Arnold
    • Hotel Liaison Consultant : Ann Marie Rudolph
    • Hotel Liaison Staff : Art Blumberg, Meridel Newton
    • Hotel Negotiator : Peter Eirich
    • Information Desk/Sales Table Coordinator : Patti Kinlock
    • Information Desk/Sales Table Staff : Kenn Breckenridge, Sharessa Elliott, Carol Reynolds, Matt Neufeld, Sue Bowen
    • JLC Young Writers' Contest Coordinator : Miriam Winder-Kelly
    • JLC Young Writers’ Contest Assistant : Michele Rosenberg
    • JLC Young Writers’ Contest Judges : Nancy Janda, Lee Dinkin, Ray Galacci, Sue Wheeler, Thomas "the Red” Horman, Zabeth Gallagher, Paul O’Neil, Perrianne Lurie, Ann Marie Rudolph, Marv Zelkowitz, Amy Kaplan, Beatrice Kondo, Renfield, Steve Wilson
    • JLC Young Writers’ Contest Tech Coordinator : Ben Allen-Kingsland
    • LARP Coordinator : Miriam "Emi" Steiner
    • Assistant LARP Coordinator : Karen Miden
    • Loadmaster : Martin Deutsch
    • Masquerade Coordinator : Renfield
    • Masquerade Green Room Coordinator : Cindy Shockey
    • Masquerade Caller : Larry Schroeder
    • Masquerade Setup : The dozens of others behind the scenes. With special thanks to Jim Housell and Persis Thorndike.
    • Official Balticon Shoulder Devil : Nobilis Reed
    • Operations & Security Commander : Moria Trent
    • Operations & Security Lt. Commander : Erin Hudgins
    • Party Coordinator : Jasen Stengel
    • Balticon Podcast Coordinator : Patrick Scaffido
    • Balticon Podcast Assistants : Rob Stauffer, Bruce Lerner
    • Poetry Program Coordinators/Contest Judges : Vonnie Crist, Katie Hartlove, Patti Kinlock
    • Program Participants Green Room Coordinator : Perrianne Lurie
    • Programming Coordinator : Peter Eirich
    • Programming Assistant Coordinator : Patrick Scaffido
    • Programming, After Dark Coordinator : Nobilis Reed
    • Programming, Anime Coordinator : Kathreja Mills
    • Programming, Art Program Coordinators : Sue Who Schroeder, Nancy Janda
    • Programming, Art Program Tech Manager : Eric “Dr. Gandalf” Fleischer
    • Programming, Children’s Program Coordinator : Eta Hack
    • Programming, Con Suite Events Coordinator : Leigh Eirich
    • Programming. Costuming Program Coordinator : Lisa Adler-Golden
    • Programming, Fans Coordinator : Llyssa Holmgren
    • Programming, Filk (and Other Musical Mayhem) Coordinators : Gary Ehrlich, Emily Lewis
    • Programming, Fan, Film/TV/Filmmaking Coordinator : Jeffrey L. Gangwisch
    • Programming, Gaming Program Coordinator : Michelle Hymowitz
    • Programming, RPG Gaming Coordinator : John Montrie
    • Programming, Miniatures Gaming Coordinator : Chris Shockey, Joe Dorffner
    • Programming, GoH Coordinator : Rodger Burns
    • Programming, Kaffeeklatsches Coordinator : Adrienne Reynolds
    • Programming, Book Launches Coordinator : Patrick Scaffido
    • Programming, Literary Coordinator : Patrick Scaffido
    • Programming, Literary–Autographs Coordinator : Amy Kaplan
    • Programming, Literary–Editors Coordinator : Danielle Ackley-McPhail
    • Programming, Literary–Poetry Coordinator : Patti Kinlock
    • Programming, Literary–Readers Coordinator : Rodger Burns
    • Programming, Literary–Writers Coordinator : Gaelin “Bugsy” Bryant
    • Programming, New Media Fans, Producers Coordinator : Patrick Scaffido
    • Programming, Science for Fiction Coordinator : Peter Eirich
    • Programming, Science Program Scheduling Coordinator : Miriam Winder-Kelly
    • Programming, Science Program Tech : Paul Loeschke
    • Programming, Skeptics Coordinator : Marvin Zelkowitz
    • Programming, Special Events & Performing Arts Coordinator : Lisa Adler-Golden
    • Programming, Thirteen-TwentyFive Coordinator : Eta Hack
    • Programming, TV and Media Coordinator : Thomas "the Red" Horman
    • Programming Data Team : Edie Williams, Dawn Wood-Moeloa, Chrisandra Waldo, Helen Powell, Gwyn Fireman, Cheryl Torrontor, Eric Hymowitz, Jim Wilmering, Lex Brown
    • Promotional and Event DVDs : Eric “Dr. Gandalf” Fleischer
    • Publications Coordinator : Patti Kinlock
    • Publicity & Public Relations : Steve Clark
    • Raffle Basket : Kathy Kasprzak
    • Registration Coordinator : Megan Allen-Kingsland
    • Assistant Registration Coordinator : Lee Anne Dinkin
    • Registration Computer Services : Michael Rafferty
    • Rocket Mail Editor : Dale Arnold
    • Science Program Tech Staff : Paul Loeschke, Dale Arnold, Dana Carson, Bear Field, Mark Roth, Ed Germroth
    • Table Coordinator : Brian Groover
    • Teaching With Science Fiction Workshop : Art Boorman, Mark MacDicken, John Monahan
    • Technical Director : Eric Gasior
    • Assistant Technical Director : Samuel Kopel
    • Tech: Build Captain : Larry Schroeder
    • Tech: Garden Room Captain : Wrenn Simms
    • Godfather of Tech : Marty Gear
    • Tech: Lighting Designer : Liana Olear
    • Tech: Master Electrician : Matt Klein
    • Tech: Program AV : Matthew Shogren
    • Tech: Safety Officer : Jennifer Logsdon
    • Tech: Sound Designer : Eric Honour
    • Tech: Stage and Screen Master : Robert Markowitz
    • Tech: Staff : Techno-Fandom and a cast of thousands.
    • Tech: Tech Mom : Persis Thorndike
    • Tech: Video : Eric “Dr. Gandalf” Fleischer, Jeff Poretsky
    • Video Room Program Coordinator : Thomas "the Red" Horman
    • Volunteer Coordinators : Paul O'Neil, Ellen Montgomery
    • Volunteer Meals : Leigh Eirich, Persis Thorndike
    • Webmaster Team : Nora Echeverria, Eric "Hymie" Hymowitz, Jonette Butler
    • Writers’ Workshop Coordinator : Steve Lubs








  • Balticon 49 Ancecdotes and stuff: If you have any information concerning this convention that you would like to see included here, please send it to "webmeister at bsfs dot org" and look for it to be published here!!
backtoindex Button
 

Do you want to shop for books or gift items??
Do you want to Help BSFS at the same time?
Click here to go shopping @ Amazon.
"webmeister
at bsfs dot org"
Site
Map
BSFS
ADDRESS
Back
to Top
This site brought to you by
The Baltimore Science Fiction
Society, Inc.
Site Meter
BSFS
Supports
BWSMOF Logo
Created on bsfs.org - 5/16/2015
all maintenance is performed by:
"webmeister at bsfs dot org"
using arachnophilia Arachnophilia
BSFS Banner by Ed Edman
Version DA-08 - 5/25/2015
Free BSD Plug
plug for apache
"Hugo Award", "Worldcon", and "NASFiC" are service marks of the
World Science Fiction Society, an unincorporated literary association.
"Balticon" is a service mark of the Baltimore Science Fiction Society, Inc.
</